Vlastná tvorba žiakov - slohové práce
  • cube

  • cube

  • cube

  • cube

Vedenie školy
Kontakty
Pedagogickí zamestnanci
O škole....
Žiacka Knižka
DualPro
Propagačné video
Učíme remeslá moderne....
DIGIŠKOLA
Školský časopis....
Odbory....
ŠkVP....
Školský poriadok
Rozvrh hodín
Zvonenie
Triedy a triednictvo
Školská psychologička
Výchovné poradenstvo
Vyučovanie a prázdniny
Termíny porád a skúšok
Maturitná skúška
Záverečná skúška
Kritériá pre prijatie
Legislatíva školy
Žiacka školská rada....
Lala Tour 2017....
Funny Tour 2016....
Euroscola 2016....
Eurscola 2017....
Handy Hands....
Rada školy pri SOŠOaS Krupina....
Kolektívna zmluva
Služby
Autoservis
Autoškola
Zváračská škola
Cukrárska výroba
Cukráreň ....
Fotogaléria....
Spravodajstvo
Projekty....
Erasmus+....
Povinné zverejňovanie....
Na stiahnutie
Naši sponzori
Predaj prebytočného majetku
Obchodná verejná súťaž
Verejné obstarávanie
Prieskum trhu
Správa o výchovno vzdelávacej činnosti

Dátum pridania: 07.02.2014        Po?et zobrazení: 3279          Tla?i? ?lánok

Vlastná tvorba žiakov - slohové práce

... práce našich žiakov

Jackpot

Autor: Juraj Beňo

      Jackpot.  Vec, ktorá zmenila môj jednoduchý život od základov. Bol som úplne obyčajný , jednoduchý chlapec, ktorý býval v paneláku, chodil do školy a užíval si nudný mestský život až pokým som nepodal moje šťastné čísla do športky

      Bola streda a ja som šiel zo školy do miestneho baru spraviť svoj každodenný rituál , čiže podať si loto. Nečakal som žiadnu výhru ako obvykle, až pokým som sa nedozvedel výsledky žrebovania. Bol som to ja , ktorý vyhral deväť miliónov. Samozrejme v eufórií šťastia som tomu neveril , ale na druhý deň mi to všetko bolo jasné , môj jednoduchý život a dennodenný harmonogram skončil. Na budúci týždeň v piatok som odletel aj s priateľkou na Maltu . Život s kopou peňazí je krásny a taký ľahký, užívanie si s osobou, na ktorej nám záleží a byť obklopený z každej strany sluhami, to je raj na zemi . Po pár týždňoch ma Malta prestala baviť a tak sme sa vybrali na Bahamy a hneď potom na Hawai. Krásne chvíle plynuli a ja som mal stále veľa peňazí, ktoré sa ako keby nemíňali a tak mi napádalo stále viac a viac možností ako tú kopu farebných, ale dôležitých papierikov utrácať. Nakoniec sme sa usadili na Maledivách v krásnom rezorte odkiaľ sme každý víkend chodievali na výlety vždy niekam inam. Ako prvý sme navštívili Štrasburk a každý víkend pribúdali na mojom zozname navštívených miest stále nové destinácie a krásne miesta ako Paríž, Dubaj, Londýn a nechýbalo ani krížom krážom prejdená Amerika. Čas bežal a peniaze sa začali míňať a ja som si stále viac uvedomoval ako sa môj život výrazne zmenil, dokonalý život, zabezpečená a šťastná rodina a eufóriu šťastia som prežíval tak často , že už ani neviem čo to tá eufória je. Od základov sa mi zmenil život a zažíval som veci ako málokto. Po istom čase ma už nebavilo lietať sem a tam a tak sme si s partnerkou kúpili krásny a útulný domček na pláži Malorky. Otvoril som si firmu na výrobu tenisových rakiet a život sa dostal do kľudnejšieho,  ale stále luxusného stereotypu.

     Život sa stal krásnym kvôli veľkej výhre, ktorá sa mi pošťastila, spoznal som tie najkrajšie zákutia zeme a skúsil som si na vlastnej koži to po čom som sníval, mať obrovský majetok. A vždy večer si spomeniem čo zmenilo moju existenciu ma zemi, bol to Jackpot.

 

 

Sú výdobytky modernej doby naši pomocníci?

(úvaha)

Autor: Timea Bystrianska

 

            Žijeme v 21. storočí, v modernej dobe. Poznáme veci, o ktorých naši predkovia ani nesnívali. No napriek tomu máme stále menej času. Menej času na podstatné veci. Prečo je to tak ? Ako nám výdobytky modernej doby pomáhajú? A ako nám škodia? Žije sa nám lepšie? Máme hodnotnejší život?

            Ráno mi zvoní budík z mobilu. Keď vstanem uvarím si vodu na čaj v rýchlo varnej kanvici a v mikrovlnke si prihrejem raňajky. Z rádia počúvam ranné správy a čítam pri tom e-maily. Všetko mi to uľahčuje život. Nemusím tak, ako moji predkovia najskôr rozkúriť v peci, aby som si zohriala vodu a urobila raňajky. Nemusím isť do stánku aby som si kúpila noviny.  A nemusím isť ani ďaleko za kamarátmi, aby som sa s nimi porozprávala. Ale napriek tomu mám pocit, že nestíham mnoho podstatných vecí. Niekedy sa nestihnem porozprávať ani s rodičmi a súrodencami. A pritom ich nemám ďaleko, nemusím za nimi nikam chodiť. Veď s nimi bývam. A keď si na seba aj nájdeme trochu času, nemáme sa o čom rozprávať. Ale prečo? Prečo si nemám čo povedať s tými, ktorých mám najradšej? Nemáme takmer žiadny osobný vzťah. Neviem, čo ich zaujíma, čo ich baví, aké majú problémy, ... Ale prečo? Keď už sa aj chvíľu rozprávame, naše rozhovory sú povrchné! Často hovoríme o nepodstatných veciach alebo o iných ľuďoch. Rozmýšľam nad tým, prečo s nimi neviem komunikovať. Asi je to preto, lebo som sa naučila komunikovať cez internet, cez nášho „pomocníka“. Cez internet si človek vytvára povrchné vzťahy, komunikuje o nezmyselných veciach. Často napíše svojmu priateľovi to, čo by sa mu pri osobnom rozhovore nikdy neodvážil povedať. Asi preto, že to nemyslí vážne. Môže si vymýšľať, klamať, len aby vyzeral čo najlepšie. A preto sú vzťahy pokrytecké. Ale čo s tým môžem urobiť? Ako si môžem zlepšiť vzťahy v rodine i s kamarátmi, a pri tom neodsúdiť modernú techniku? To ešte neviem. Porozmýšľam a skúsim to rozumne vyriešiť.

            Moderná technika môže byť našim pomocníkom, no môže nám aj škodiť. A preto je potrebná vyrovnanosť. Bolo by dobré, keby som svoje vzťahy viac rozvíjala pri osobnom kontakte. Internet má byť LEN pomocník.


 


Súvisiace odkazy: Krupina 770 rokov, Vlastná tvorba žiakov - básne, Príbeh na pokračovanie,

Náhodná fotografia